Ve dnech 14. až 19. května se koná 21. ročník Nisa Film Festivalu. Tvůrcům festivalu ze sdružení Kunstbauerkino Großhennersdorf bylo letos doručeno více než 900 filmových příspěvků. Tolik se jich nesešlo ještě nikdy. Přihlášené celovečerní hrané, dokumentární a krátké snímky pojednávají o aktuálních i historických tématech nebo zpracovávají nadčasové příběhy a ucházejí se o místo v jedné ze tří soutěžních kategorií, a tím i o jednu z deseti Ryb z Nisy.
„Skutečnost, že cestu na filmové plátno a do programu Nisa Film Festivalu hledá opět takové množství filmů zpracovávajících tolik rozličných témat nás utvrzuje v tom, abychom ve své práci pokračovali,“ říká Ola Staszel z dvojice ředitelů festivalu. Které filmy nakonec budou vybrány, bude známo do začátku dubna. „Těší nás, že výběrovou komisi letos obohatily nové tváře, které nám pomůžou všechny filmy zhlédnout a podpoří nás ve výběru příspěvků pro jednotlivé filmové řady a soutěžní kategorie,“ pokračuje Staszel. Novými členy týmu festivalu jsou mj. Ludmila Pogodina, běloruská umělkyně a novinářka žijící v Berlíně, nebo Josefine Siebert z Chotěbuzi, vědkyně zaměřující se na kulturní a mediální vědu.
Evropa naživo v trojzemí na řece Nise
Již od roku 2004 přináší Nisa Film Festival každý rok v květnu v regionu trojzemí České repubiky, Německa a Polska aktuální hrané, dokumentární a krátké filmy. Z původní myšlenky promítat filmy ve třech zemích vznikl kulturní most pro filmové fanoušky ze tří sousedních zemí a důležité místo setkávání pro tuzemské i mezinárodní filmové tvůrce a zástupce filmového průmyslu. Zvláštní a jedinečný je na Nisa Film Festivalu jeho trinacionální charakter napříč žánry s filmovými představeními na zhruba 20 promítacích místech na řece Nise. Také 21. ročník festivalu nabízí filmový program s mezinárodním přesahem a přináší kromě tří soutěžních kategorií a různých tematických bloků také doprovodné akce, jako jsou koncerty, autorská čtení, výstavy a party.
Řada Fokus pod titulem „Female Perspectives“ s filmy, autorským čtením, koncertem a výstavou
Pod názvem „Female Perspectives“ věnuje řada Fokus v rámci letošního programu festivalu zvláštní pozornost ženskému pohledu na svět nejen v kině. Kromě široké palety filmů můžete navíc v žitavském divadle zažít mj. „Večer pro Thomase Brasche“. Marion Brasch zde představí koláž z děl svého bratra. Thomas Brasch opustil v roce 1978 NDR, ohlasu se však nikdy nedočkal ani v SRN. Ve svých básních, divadelních kusech a filmech bystře, originálně a s plnou silou konfrontoval společenské rozpory s naléhavostí, která je dnes aktuálnější než kdy dřív. Program doprovodí berlínská hudebnice Masha Qrella, která vzdává Thomasi Braschovi hold písněmi z jeho básní v pro ni typické aranži indie popu na pomezí new wave, elektronické hudby a post-rocku.
Dalším vrcholem této řady je koncert ukrajinské rapperky Aljony Aljony dne 18. května v prostorách Kühlhaus v Görlitzu. Mladá učitelka z mateřské školy z maloměsta poblíž Kyjeva se stala v roce 2018 se svým debutovým videem „Ribki“ prakticky přes noc hip-hopovou senzací. S pošetilým flow a groove rapuje ve svém rodném jazyce bez nadbytečných žvástů a příkras a ve svých sonzích popisuje neutěšenou situaci mladé generace ve své domovině. V kulturní kavárně Alte Bäckerei v Großhennersdorfu bude během festivalu kromě toho k vidění výstava „Rebelky - Ženy mění svět“. Výstava představí ženy z různých období německojazyčných zemí, které, ať slavné či méně známé, proměnily svým životem a svými činy naši společnost.
21. Nisa Film Festival bude zahájen dne 14. května v Divadle Gerharta Hauptmanna v Žitavě. Slavnostní udílení cen se uskuteční dne 18. května v prostorách Kühlhaus v Görlitzu. Oceněny budou kromě nejlepšího celovečerního hraného, dokumentárního a krátkého snímku a favoritů publika také nejlepší herecký výkon, nejlepší scénář a nejlepší scénografie. Kromě toho bude udělena Zvláštní cena festivalu snímku, který se věnuje porozumění kulturním a etnickým rozdílům mezi různými zeměmi nebo tomu, co mají společné.