XV Nyski Festiwal Filmowy odbędzie się od 7 do 12 maja 2019 r. w Zittau, Görlitz i Großhennersdorfie oraz innych miejscowościach wschodniej Saksonii, a także polskim i czeskim regionie przygranicznym.
Filmy należy zgłaszać do 31 grudnia przesyłając je w formie kopii przeglądowych na DVD lub linku do pobrania do biura festiwalowego, lub zamieszczając je na stronie FilmFestivalLife. Materiał do wglądu zostanie odesłany tylko na wyraźne życzenie i w przypadku przedłożenia zaadresowanej i odpowiednio ofrankowanej koperty zwrotnej. O ile nie uzgodniono inaczej, uczestnicy ponoszą koszty transportu, ubezpieczenia i oclenia kopii filmowych.
Festiwal pokrywa koszty ubezpieczenia filmów na miejscu, od momentu ich dostarczenia, do momentu zwrotu firmie transportowej, w wysokości wartości kopii.
Jeżeli twórcy filmowi są członkami istotnych dla Nyskiego Festiwalu Filmowego organów, które decydują o przyznaniu funduszy, wówczas ich filmy nie mogą znaleźć się w programie.
Obecność reżysera lub osoby zaangażowanej w produkcję zgłoszonego filmu jest pożądana, szczególnie podczas ceremonii wręczenia nagród Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Zgłoszenie filmu na festiwal jest równoznaczne z akceptacją warunków zawartych w Regulaminie festiwalu.
Sądem właściwym miejscowo jest sąd w Dreźnie.
1. Nyski Festiwal Filmowy organizuje Konkurs filmów fabularnych.
1.1. Do udziału w konkursie uprawnione są pełnometrażowe filmy fabularne z Niemiec, Polski i Czech lub koprodukcje tych państw, niezależnie od tego, w jakiej technice zostały zrealizowane oraz zostały dostarczone z angielskimi napisami w formacie DCP lub Blu-ray.
1.2 Rok produkcji filmów zgłoszonych do konkursu jest ograniczony do bieżącego i bezpośrednio poprzedzającego go roku kalendarzowego. Dozwolone są długie filmy fabularne, o ile dotyczy to pierwszego, drugiego lub trzeciego filmu fabularnego danego reżysera lub współreżysera. W szczególnych przypadkach stwierdzonych przez Nyski Festiwal Filmowy istnieje możliwość zrezygnowania z ograniczeń podczas dopuszczania filmów fabularnych do konkursu.
1.3. Wcześniejszy udział filmów konkursowych w innych festiwalach w kraju i za granicą nie wyklucza udziału w konkursie w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego.
1.4. Filmy, które w czasie trwania Nyskiego Festiwalu Filmowego miały lub mają premierę kinową w Niemczech, są wykluczone z konkursu.
2. Zespół festiwalowy wybiera jury złożone z ekspertów pochodzących z trzech krajów.
3. Decyzje jury podejmowane są zwykłą większością głosów.
4. „Nyska nagroda filmowa ufundowana przez saksońską Minister Sztuki” w wysokości 5000 euro jest przyznawana reżyserowi nagrodzonego filmu jako wkład w rozwój talentu.
5. Jury przyznaje również nagrodę za najlepszą kreację aktorską w wysokości 600 euro i nagrodę za najlepszą scenografię w wysokości 3000 euro.
6. Organizatorzy festiwalu zastrzegają sobie prawo do pokazywania zgłoszonych filmów w ramach konkursu, w innych seriach filmów oraz podczas dalszych wydarzeń związanych z Nyskim Festiwalem Filmowym.
1. Nyski Festiwal Filmowy organizuje Konkurs filmów dokumentalnych.
1.1. Do udziału w konkursie uprawnione są pełnometrażowe filmy dokumentalne z Niemiec, Polski i Czech lub koprodukcje tych państw, niezależnie od tego, w jakiej technice zostały zrealizowane oraz zostały dostarczone z angielskimi napisami w formacie DCP lub Blu-ray.
1.2 Rok produkcji filmów zgłoszonych do konkursu jest ograniczony do bieżącego i bezpośrednio poprzedzającego go roku kalendarzowego. W szczególnych przypadkach stwierdzonych przez Nyski Festiwal Filmowy istnieje możliwość zrezygnowania z ograniczeń podczas dopuszczania filmów dokumentalnych do konkursu.
4. Nagroda za najlepszy film dokumentalny w wysokości 1000 euro jest przyznawana reżyserowi nagrodzonego filmu jako wkład w rozwój talentu.
5. Organizatorzy festiwalu zastrzegają sobie prawo do pokazywania zgłoszonych filmów w ramach konkursu, w innych seriach filmów oraz podczas dalszych wydarzeń związanych z Nyskim
1. Nyski Festiwal Filmowy organizuje Konkurs filmów krótkometrażowych.
1.1. Do udziału w konkursie uprawnione są filmy krótkometrażowe z Niemiec, Polski i Czech, niezależnie od tego, w jakiej technice zostały zrealizowane oraz zostały dostarczone z angielskimi napisami w formacie Blu-ray lub DVD. Szczególnie preferowane są filmy pochodzące ze szkół filmowych i podobnych instytucji.
1.2 Rok produkcji filmów zgłoszonych do konkursu jest ograniczony do bieżącego i bezpośrednio poprzedzającego go roku kalendarzowego. W szczególnych przypadkach stwierdzonych przez Nyski Festiwal Filmowy istnieje możliwość zrezygnowania z ograniczeń podczas dopuszczania filmów krótkometrażowych do konkursu.
1.3. Czas trwania zgłoszonych filmów nie powinien przekraczać 20 minut.
4. Organizatorzy festiwalu zastrzegają sobie prawo do pokazywania zgłoszonych filmów w ramach konkursu, w innych seriach filmów oraz podczas dalszych wydarzeń związanych z Nyskim Festiwalem Filmowym.
5. Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy w wysokości 1000 euro jest przyznawana reżyserowi nagrodzonego filmu jako wkład w rozwój talentu.
1. Saksoński Związek Filmowy przyznaje Nagrodę specjalną w wysokości 1000 euro.
2.1. Nagroda przyznawana jest za film fabularny, dokumentalny lub krótkometrażowy pokazany podczas festiwalu. Obraz powinien w sposób szczególny ukazywać etniczne i kulturowe różnice bądź podobieństwa między sąsiadami z Polski, Niemiec i Czech.
2.2. Nagroda przyznawana jest za film, który z szacunkiem i tolerancją przybliża daną kulturę, przez co tworzy podstawę do dalszego dialogu.
3. Filmy zakwalifikowane do tej kategorii mogą być zarówno koprodukcjami uczestniczących krajów, jak i spojrzeniem filmowym na mieszkańców sąsiedniego kraju.
4. Organizator nominuje filmy spośród wszystkich, zgodnych z Regulaminem, filmów festiwalowych.
5. Zespół festiwalowy wybiera jury złożone z ekspertów pochodzących z trzech krajów.
6. Decyzje jury podejmowane są zwykłą większością głosów.
1. Nagroda Publiczności przyznawana jest zarówno za film pełno-, jak i krótkometrażowy.
2. Dwaj ulubieńcy publiczności wybierani są spośród wszystkich filmów festiwalowych w bezpośrednim głosowaniu przez odwiedzających festiwal.
3.1. Nagroda Publiczności za najlepszy film pełnometrażowy w wysokości 1000 euro jest przyznawana reżyserowi nagrodzonego filmu jako wkład w rozwój talentu.
3.2. Nagroda Publiczności za najlepszy film krótkometrażowy w wysokości 500 euro jest przyznawana reżyserowi nagrodzonego filmu jako wkład w rozwój talentu.
Regulaminy zostały sporządzone w języku niemieckim i przetłumaczone na język polski i czeski. W przypadku rozbieżności pomiędzy wersją w języku niemieckim, polskim i czeskim, wersja niemiecka ma pierwszeństwo.