News

PŘEHLED LAUREÁTŮ 20. NISA FILM FESTIVALU

[Translate to Tschechisch:]
[Translate to Tschechisch:]

Již v sobotu večer byly na slavnostním předávání cen v prostorách Kühlhaus v Görlitzu rozdány Ryby z Nisy, sošky pro vítěze, jejichž autorem je umělec ze Strahwalde Andreas Kupfer. Zde je přehled všech výherců:

Ryba z Nisy: Nejlepší hraný film

Hlavní cenu festivalu, „Rybu z Nisy: Nejlepší celovečerní hraný film“, s dotací 10 000 eur, jejímž sponzorem je saské státní ministerstvo pro vědu, kulturu a cestovní ruch, si odnesl německý příspěvek „Alaska“ Maxe Gleischinského. Porota složená z německého kameramana Franka Amanna, polského scenáristy a režiséra Piotra Chrzana a české herečky Aleny Dolákové se musela v soutěži rozhodnout mezi devíti hranými filmy, po třech z Německa, Polska a České republiky. „Film nás bere na cestu přes vrcholy i propasti lidských zkušeností a pocitů. Díky talentu filmového tvůrce můžeme přihlížet postavám, které bojují za pravdu o sobě samých i pravdu o svých vztazích k druhým lidem. Snímek je vynikajícím důkazem toho, že kino dělané pro kino ještě není mrtvé,“ uvedla porota ve svém vyjádření.

Ryba z Nisy: Nejlepší herecký výkon

Cenu za nejlepší herecký výkon sponzorovanou městem Žitava získala Linda Pöppel za svůj ýkon ve snímku „Tamara“ Jonase Ludwiga Waltera. Porota ve svém zdůvodnění vyzdvihla: „Linda Pöppel je v roli Tamary absolutně autentická, svá, emocionálně odhalená, a přitom je její výkon zcela civilní, místy až minimalistický. Místo emocionální exhaltace nabízí ztělesnění emocí a brilantní pohybové ztvárnění. Celému filmu kraluje bez jediného zaváhání.“

Ryba z Nisy: ejlepší scénografie

Antonín Šilar byl za svou práci na českém celovečerním hraném filmu „Běžná selhání“ režisérky Cristiny Groșan oceněn cenou za nejlepší scénografii sponzorovanou městem Görlitz. „Tuto scénografii zušlechťuje podpora intence režie a filmu. Scénograf vyvolává sporné přání bezvadnosti svým zacházením s architekturou a designem. Ve své formě tísnivé ztvárnění prostor dává zakusit rostoucí nevoli lidí i jejich odpor, dává pochopit jejich výbuchy. Představena je zde Praha ze skla, oceli a betonu, jak jsme ji dosud neviděli,“ odůvodnila porota.

Ryba z Nisy: Nejlepší scénář

Rybu z Nisy za nejlepší scénář, jejímž sponzorem je Liberecký kraj, získal Fabian Stumm za „Kosti a jména“, kde se rovněž ujal režie. Porota tím ocenila „ironií nabitou nepředvídatelnost a neočividné rozhovory, kterým by se dalo naslouchat donekonečna.“ Dále ve svém odůvodnění uvedla: „Autor snímku zachycuje překvapivou, a přeci nevyhnutelnou dynamiku lidského života“

Zvláštního uznání se v soutěži celovečerních hraných filmů dostalo polskému příspěvku „Chleb i sól“ (Chléb a sůl) Damiana Kocura.

Ryba z Nisy: Nejlepší dokumentární film

Polský příspěvek „Lombard“ (Zastavárna) Łukasze Kowalského získal cenu za nejlepší dokumentární snímek, jejímž sponzorem je místní kampaň „So geht sächsisch.“ a která je dotována částkou 5 000 eur, v trinacionální soutěži, ve které se utkalo rovněž devět produkcí. Porota, ve které zasedli německá režisérka Ute Adamczewski, polský režisér Michał Kawecki a český poradce pro filmové produkce Walter Nagy, ve svém odůvodnění vyzdvihla: „S velkou výdrží sledují filmoví tvůrci ekonomický a sociální mikrokosmos maloobchodu, který se potýká s obtížemi. Díky strohým a minimalisticky působícím filmovým prostředkům, s nimiž je prezentováno místo, jeho obyvatelé a jejich vztahy, dostáváme jakožto diváci příležitost vžíř se do situace, ve které dnes mnoho lidí žije. Právě tím nám film vnukává myšlenku, že my všichni nejsme jen obchodníky a konzumenty ve světě materiálního zboží, nýbrž že způsob, jakým jednáme s druhými je to, co je doopravdy důležité a že nejdůležitější měnou v našem dnešním světě je solidarita.“

Ryba z Nisy: Nejlepší krátký film

Cenu za nejlepší krátký film získal německý příspěvek „Volver al Sur“, jehož autorkou je Sofia Ayala. Snímek vypráví o životu nebezpečném, odvážném činu: Dva sourozenci vlečou mrtvolu svého otce přes hranici na jih, aby ho mohli pohřbít v jeho domovině. O ceně, jejímž sponzorem je Studentská rada Vysoké školy Zittau/Görlitz a která je dotována částkou 1 000 eur, rozhodoval německý scenárista Arndt Stepper, polská filmařka Katarzyna Wilk a česká scenáristka, filmařka a kurátorka Lucia Kajánková. O cenu v soutěži se ucházelo celkem 34 filmů různých žánrů, od fikčních nebo dokumentárních přes animované po experimentální. Ve svém odůvodnění porota uvedla: "Laureátem je silný krátkometrážní snímek s výraznou atmosférou, který své uchvacující poselství umně transportuje na všech relevantních filmových úrovních."

Zvláštního uznání se v soutěži krátkých filmů dostalo polským snímkům “Gruby Melon“ (Pořádná pařba) Kingy Pudełek a “Dzieci i Ryby” (Děti a ryby) Gracjany Piechuly.

Zvláštní cena

Saský filmový svaz udělil letos Zvláštní cenu polskému celovečernímu hranému snímku „Chleb i sól“ (Chléb a sůl) Damiana Kocura. Zvláštní cena je oceněním pro jeden snímek z celého programu festivalu, který se věnuje zejména porozumění kulturním a etnickým rozdílům mezi různími zeměmi nebo tomu, co mají společné. Ve svém odůvodnění porota uvedla: "V debutovém snímku, který obsadil výhradně amatérskými herci, se režisérovi daří vystihnout životní pocity mladých lidí na maloměstě i dopady nesnášenlivosti."

Cena diváků: Hraný a dokumentární film

Také názor publika nás zajímal: Ceny publika pro celovečerní filmy z celého programu 20. Nisa Film Festivalu, jejichž sponzorem je Účelové sdružení Dopravní svaz Horní Lužice-Dolní Slezsko (ZVON), získal německý celovečerní hraný film "Franky Five Star" Birgit Möller a německý dokumentární snímek "Tři ženy" Maksyma Melnyka.

 

 

 

 

 

Nagroda publiczności: Film krótkometrażowy

Nejoblíbenějším krátkometrážním snímkem se stal český příspěvek "Všechno v pořádku, brambory na řádku" Piotra Jasińského. Sponzorem ceny je deník Sächsische Zeitung.

 

 

 

Všechny oceněné snímky jsou ke zhlédnutí v neděli v kinech KunstBauerKino v Großhennersdorfu, v Kulturfabrik Meda v Mittelherwigsdorfu, v kině Kronenkino v Žitavě a CamilloKino v Görlitzu.