Pressemeldungen

Otwarcie 19. Nyskiego Festiwalu Filmowego w Zittau

[Translate to Polnisch:]
[Translate to Polnisch:]

Großhennersdorf - 16.05.2022

Już jutro, we wtorek 17 maja, rusza 19. Nyski Festiwal Filmowy. Tegoroczny festiwal rozpocznie się w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Od godziny 19.00 zespół festiwalu wprowadzi widzów w nastrój nadchodzących dni festiwalowych, prezentując program filmowy, skład jury oraz inne najważniejsze wydarzenia. Podczas uroczystości otwarcia pokazany zostanie ukraińsko-turecki film fabularny „Klondike” Maryny Er Gorbach. Ten niezwykle aktualny dramat opowiada historię młodej pary, żyjącej w strefie walk w wiosce we wschodniej Ukrainie, która w 2014 roku spodziewa się pierwszego dziecka. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem odtwórczyni głównej roli, Oxany Cherkashyny, a w foyer teatru zagra DJ Yuriy Gurzhy.

Do niedzieli w 23 salach kinowych w Niemczech, Polsce i Czechach - m.in. w Großhennersdorf, Zittau, Mittelherwigsdorf, Löbau, Bautzen, Görlitz, Zgorzelcu, Varnsdorfie i Libercu - będzie można obejrzeć blisko 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, a także wziąć udział w imprezach towarzyszących. W konkursach na najlepszy film fabularny i dokumentalny festiwalu weźmie udział dziewięć najnowszych produkcji z każdego z trzech sąsiednich krajów. Do konkursu filmów krótkometrażowych wybrano 35 prac spośród blisko 400 zgłoszonych produkcji. W ramach cyklu „Regionalia” zaprezentowane zostaną filmy o życiu w regionie na styku trzech krajów nad Nysą lub autorstwa filmowców i filmowczyń z tego regionu. Cykl filmowy pod tytułem „Cinemascope” pokaże, jak szerokie są horyzonty tematyczne kinematografii w Polsce, Niemczech, Czechach i innych krajach europejskich. W tym roku w Centrum Panorama w Varnsdorfie ponownie zostaną pokazane dzieła klasyki filmowej w formacie 35 mm oraz 70 mm. W ramach festiwalu zaprezentowana zostanie również seria filmów dla dzieci oraz retrospektywa filmów laureatki nagrody honorowej tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego, niemieckiej aktorki Kathariny Thalbach.

Temat przewodni 19. Nyskiego Festiwalu Filmowego to „Family Affairs”. Festiwal przyjrzy się jak na przestrzeni lat, przed upadkiem komunizmu do dziś, zmieniała się koncepcja rodziny i związane z nią idee w Europie Wschodniej i Zachodniej. Filmy z tego cyklu pozwolą na bardziej intensywne zajęcie się różnymi sposobami postrzegania tego tematu, tak istotnego zarówno dla jednostek, jak i społeczeństwa, opowiadając jednocześnie ekscytujące i poruszające historie współczesne. Dodatkowo do 19 czerwca w kawiarence kulturalnej „Alte Bäckerei” w Großhennersdorf zaprezentowana zostanie wystawa „Familia” fotografki Oksany Juszko. W oddziale Sparkasse Zittau jeszcze do 22 czerwca dostępna jest wystawa pt. „Prawdziwy Wschód. Życie w NRD”, prezentująca fotografie Haralda Hauswala i teksty Stefana Wolle. Ponadto 18 maja na spotkaniu autorskim w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau Lutz Seiler przeczyta fragmenty swojej książki „Stern 111”. Wielokrotnie nagradzany pisarz opowiada w niej w niezwykle klimatyczny sposób historię rodziny z okresu bezpośrednio po zjednoczeniu.

Inne ważne punkty programu towarzyszącego to koncert filmu niemego z udziałem duetu SeBoom 18 maja w Městské divadlo (Teatr Miejski) w Varnsdorfie, spektakl teatralny „Strefa kontaktu" 18 maja w kinie Varšava w Libercu oraz koncert ukraińskiego zespołu DakhaBrakha, łączącego w swojej muzyce folk, beat, jazz i trance, który odbędzie się 20 maja o godz. 20.00 w Kühlhaus Görlitz. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 21 maja w Filmtheater Ebersbach. Oprócz najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, przyznane zostaną również nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i scenografię. Ponadto zostanie wręczona nagroda specjalna dla filmu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących między nimi podobieństw.

 

Patronami 19. Nyskiego Festiwalu Filmowego są Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonii, Martin Půta, kapitan Kraju Libereckiego oraz Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
19. Nyski Festiwal Filmowy jest wspierany i finansowany przez: Saksońskie Ministerstwo Nauki, Kultury i Turystyki, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Powiat Görlitz - Wokrjes Zhorjelc, Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien, Mitteldeutsche Medienförderung, Fundację Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Niemiecko-czeski Fundusz Zukunftsfonds, Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Kraj Liberecki, KuBiMoBil.
Działanie to jest współfinansowane ze środków podatkowych na podstawie budżetu uchwalonego przez posłów Parlamentu Saksonii.