Drezno/Großhennersdorf - 18.11.2021 r.
Od 2004 roku Nyski Festiwal Filmowy jako projekt stowarzyszenia Kunstbauerkino prezentuje na styku trzech krajów Polski, Czech i Niemiec aktualne filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe. Pierwotny pomysł zaprezentowania filmów w trzech krajach na przestrzeni lat stale się rozwijał. Dziś festiwal stanowi kulturowy pomost dla fanów filmu i kin studyjnych z trzech sąsiednich krajów oraz ważne miejsce spotkań dla krajowych i międzynarodowych twórców filmu oraz przedstawicieli przemysłu filmowego.
O tym kto z czterech kandydatów zostanie laureatem Saksońskiej Nagrody Europy 2020 zadecydowało prezydium „Saksońskiego Stowarzyszenia na rzecz Europy” (EBS) na swoim ostatnim posiedzeniu. Propozycja kandydatury Nyskiego Festiwalu Filmowego wyszła od wiceprezesa i dyrektora Saksońskiej Państwowej Agencji Edukacji Obywatelskiej, dr. Rolanda Löfflera. Po burzliwej dyskusji zarząd ostatecznie i jednogłośnie podjął decyzję o przyznaniu nagrody zespołowi Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Saksońska Nagroda Europy została ufundowana w wysokości 500 euro przez przewodniczącego Landtagu Saksonii, dr. Matthiasa Rößlera. Przyznając tę nagrodę, EBS honoruje zaangażowanie na rzecz porozumienia europejskiego. „Przez lata Nyski Festiwal Filmowy przyznawał nagrody innym - teraz nadszedł czas, aby uhonorować również zespół festiwalowy za jego pracę”, mówi prezes EBS i członek Landtagu, Martin Modschiedler. „Dlatego z wielką przyjemnością przekazałem wraz z honorową prezydentką EBS i członkinią Landtagu, Andreą Dombois i dr. Löfflerem, Saksońską Nagrodę Europy wraz z certyfikatem oraz czekiem na ręce Tobiasa Gubscha, reprezentującego zarząd stowarzyszenia Kunstbauerkino oraz Ruth Lorenz z zespołu festiwalowego.
W swojej laudacji dr Löffler pochwalił pracę festiwalu filmowego: „Jak prawie żaden inny festiwal filmowy w Niemczech, realizuje on ideę europejską i współpracę transgraniczną. Festiwal przyciąga obecnie nie tylko miejscową ludność, ale także kinomanów z trzech krajów, którzy mogą tutaj zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami filmu z Europy Środkowo-Wschodniej.” W tym roku w 20 miejscach w Niemczech, Polsce i Czechach pokazano blisko 60 filmów w trzech konkursach i różnych cyklach filmowych. „Twórcy i twórczynie festiwalu filmowego mają wspaniałe wyczucie co do tego, jak połączyć ze sobą lokalne instytucje i organizacje, a tym samym złożyć w jedną całość różne oblicza ludzkiego życia”- kontynuuje dr Löffler.
"Jesteśmy zaskoczeni, ale i niezwykle wdzięczni za to, że zostaliśmy laureatami Saksońskiej Nagrody Europy 2020. Jest to dla nas zachęta do kontynuowania dotychczasowych działań, w duchu europejskim.”, powiedzieli Tobias Gubsch i Ruth Lorenz podczas ceremonii wręczenia nagród. „Zapraszamy serdecznie członków Saksońskiego Stowarzyszenia na rzecz Europy do odwiedzenia naszego festiwalu w maju 2022 roku, aby mogli jeszcze głębiej zapoznać się z naszą pracą.”
Saksońskie Stowarzyszenie na rzecz Europy (Europäische Bewegung Sachsen e.V.) zostało założone 15 grudnia 1992 roku. Jest organizacją zrzeszającą partie, stowarzyszenia, federacje i inne instytucje. W swoim statucie stawia sobie za cel wspieranie idei europejskiej w Wolnym Państwie Saksonii oraz porozumienia między narodami europejskimi. Od 2003 roku EBS corocznie przyznaje Saksońską Nagrodę Europy wyróżniając szczególne zaangażowanie Saksonii na rzecz zjednoczenia Europy. Jako członek Niemieckiego Stowarzyszenia na rzecz Europy, EBS stara się na bieżąco informować swoje organizacje członkowskie o zmianach prawnych, politycznych i innych na poziomie europejskim. W tym celu stowarzyszenie utrzymuje ścisłe kontakty z urzędami Rządu Saksonii i Unii Europejskiej.
Więcej informacji: www.ebsachsen.de (Strona obecnie jest aktualizowana)
oraz www.neissefilmfestival.net/pl
Zdjęcia prasowe z ceremonii wręczenia nagród w Parlamencie Saksońskim można bezpłatnie pobrać i wydrukować za pośrednictwem Dropbox:
www.dropbox.com/sh/2embfronp2v4mr1/AAAmQYJH1cTrguyR39cSU07Ua (Źródło obrazu: meeco Communication Services)
Zdjęcie 1 od lewej do prawej: Prezydent Honorowy EBS i członek Landtagu Andrea Dombois, prezydent EBS i członek Landtagu Martin Modschiedler, dr Roland Löffler oraz Ruth Lorenz i Tobias Gubsch z Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Zdjęcie 2 przedstawia Ruth Lorenz i Tobiasa Gubscha z Nyskiego Festiwalu Filmowego.
Kontakt dla prasy: Peter Dyroff (Dyrektor Zarządzający EBS), tel. 0049 177/8871273.